Wenecja, uważana jest za najbardziej romantyczną miejscowość na świecie. To niezwykle piękne włoskie miasto położone nad Adriatykiem od wielu lat jest celem wycieczek autokarowych. Niezwykle łatwo jest się do Wenecji dostać, głównie za sprawą rozwiniętej infrastruktury dróg oraz bogatej oferty turystycznej tego regionu. Dziś ten znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO obszar ma w sobie tyle zabytków, że wystarczy na kilkudniową wycieczkę. Wyjazd autokarem do Wenecji może być jedną z najwspanialszych przygód w naszym życiu.

Podstawowym punktem pobytu w Wenecji powinna być podróż specjalnym wodnym tramwajem po Canal Grande, czyli głównej cieśninie miasta. Kanał pochodzi z XV wieku i daje świetną okazję obserwowania zabudowy miasta z pokładu statku. Po drodze będziemy mijać m.in. Złoty Dom, czyli pałac Ca’d’Oro, a także cztery mosty przebiegające ponad kanałem. Warto rozpocząć podróż w taki sposób, aby stacją końcową był kanał św. Marka, ponieważ tuż przy nim będziemy mieli okazję zwiedzić niewielki placyk z kolumną Św. Marka, przy którym położony jest pałać Dożów. Budynek ten pochodzi z okresu gotyckiego, jednak wcześniejsza zabudowa sięgała jeszcze czasów bizantyjskich.  Tuż obok znajduje się bazylika Św. Marka, uważana za katedralną. Pierwszy kościół w tym miejscu stanął w IX wieku, potem był zaś przebudowywany wskutek starzenia oraz licznych uszkodzeń. W bazylice jest miejsce dla szczątków św. Marka. Wartym uwagi elementem zabytku jest zdecydowanie lezący za ołtarzem główny Złoty Ołtarz z X wieku.

W okolicy, zwiedzając Pałac Dożów, warto zajść również do Mostu Westchnień, który widzieliśmy, płynąc wcześniej statkiem czy gondolą. Jest to zabudowa z XVII wieku, stworzona przede wszystkim po to, aby ułatwić transport więźniów do aresztu i na rozprawy. W XIX wieku poeci nadali mu miano Mostu Westchnień na cześć tęsknego wzdychania skazańców za swoim wcześniejszym życiem oraz wielką miłością.