Węgry nierzadko kuszą Polaków swoją bliskością, a jednocześnie nieco odmiennym charakterem. Bez trudu można dojechać autokarem do Węgier, nie inwestując zbyt wielkich sum w sam przejazd. Jeśli jednak zastanawiamy się, gdzie najlepiej skierować swoją podróż, aby móc na miejscu wybrać się w najciekawsze miejsca, to z pewnością dobrą odpowiedzią będzie Balaton.

Balaton zdecydowanie jest jednym z najciekawszych przyrodniczych obiektów Węgier – stanowi największe jezioro w tym odcinku Europy. Z uwagi na swój charakter, stanowi również centrum turystyczne, dlatego nie brak tutaj różnych możliwości spędzania wolnego czasu na wymarzonych wczasach. Jedną z podstawowych jest rzecz jasna bierne odpoczywanie na jednej z plaż albo aktywny sportowy wypoczynek połączony z korzystaniem z licznych wypożyczalni sprzętu. Nie brak też aktywnego życia nocnego w licznych klubach i restauracjach na wybrzeżu Balatonu. Szczególnie jednak warte uwagi, jeśli chcemy zobaczyć nieco Węgier, są wycieczki autokarowe – np. jednodniowe.

Swoje wakacyjne zwiedzanie warto rozpocząć od Tihany – turystycznej miejscowości na północnym brzegu Balatonu, która leży na jedynym półwyspie o tej samej nazwie. W Tihanie warto udać się do opactwa benedyktyńskiego, którego początki sięgają jeszcze XI wieku. Tutaj zobaczymy zarówno dobrze utrzymane zabudowania, jak również o zabytkową kryptę Andrzeja I, budowniczego opactwa. To świetne miejsce, aby podziwiać panoramę na przyległe tereny oraz sam Balaton.

Po północnej części jeziora i na wschód od Tihany znajduje się miejscowość uzdrowiskowa Balatonfured, działająca od XVIII wieku. Choć nie ma tu zbyt wiele zabytków, to jednak jest to miejsce słynące z pysznego, białego, lokalnego wina oraz oferujące wiele możliwości noclegowych.
Jeśli wybierzemy południowy brzeg Balatonu, to z pewnością warto polecić dwa miejsca: leżącą bliżej Tihany miejscowość Siofok, która słynie z długich, czystych plaż, idealnych na wypoczynek i kąpiele słoneczne, a także wieżę widokową na wzgórzu Kohegy, dającą świetny widok na okolicę.

Na drugim, południowo-zachodnim końcu Balatonu znajduje się miejscowość Keszthely, której początki sięgają jeszcze XIII wieku. To miejsce przyciąga na wyjazd autokarem do Węgier wielu turystów z uwagi na kościół gotycki z końca XIV wieku, stanowiący jednocześnie jeden z najstarszych zabytków miasta, a także pałac z połowy XVIII wieku wykonany w stylu neobarokowym. Przyciąga on uwagę również swoją rozległością – liczy 101 pomieszczeń – oraz faktem, że budowano go przez 150 lat.