Czechy to niezwykle urokliwy kraj, który zachwyca smakami, serdecznością mieszkańców i skarbami architektury. Grody, zamki i historyczne miasta należą do ulubionych celów podróży po Czechach, które rocznie odwiedza blisko 30 mln osób.

W Czechach znajduje się 12 zabytków wpisanych na listę UNESCO. Jest to ponad dwa razy więcej obiektów, niż wynosi średnia światowa. To tłumaczy, dlaczego ten kraj jest tak popularnym miejscem wycieczek turystycznych, szczególnie w formie autokarowej. Siedząc wygodnie w fotelu, podążając historycznymi szlakami można podziwiać widoki i przeżywać niezapomnianą przygodę życia. Na liście UNESCO oprócz historycznego centrum Pragi, czy Kutna Hora, znajduje się także zabytkowe centrum miasta Telča. Dalej jest willa Tugendhatów w Brnie, ogrody i renesansowo-barokowy zamek w Kromieřížu. A to nie jedyne obiekty godne uwagi. Czechy są stosunkowo małym krajem, ale tylko wakacje autokarem pozwalają zobaczyć to wszystko.

Praga – miasto Stu Wież

Najpopularniejsze miasto Republiki Czeskiej zachwyca różnorodnością architektoniczną i widokami. W trakcie wakacji autokarem przygodę z Pragą warto rozpocząć od zwiedzania Zamku na Hradczanach, który jest największą tego typu budowlą świata. Znajduje się tam Katedra Świętego Wita, Bazylika Świętego Jerzego, Zamek Praski, czy cudowne tarasy widokowe na całą panoramę Pragi. Dwa dni na zwiedzanie tego miasta to zdecydowanie za mało, choć trzeba przyznać, że to idealne miejsce na romantyczny weekend albo dłuższą przygodę w otoczeniu czeskich cudów świata.

Wystarczy niecała godzina podróży autokarem by znaleźć się w czeskim raju. Zamki, wzgórza, niezwykłe formacje skalne, cisza i spokój. Prawdziwą perłą jest średniowieczne miasteczko Český Krumlov. Jego zabytkowe centrum i stojący na wzgórzu zamek wpisano na listę UNESCO. Godnym uwagi jest Karlstejn wzniesiony w XIV w. z Kaplicą św. Krzyża, w której można obejrzeć setki drogocennych kamieni i obrazów. Jadąc dalej autokarem można zatrzymać się w Pilzno słynącej z jasnego piwa. Browar jest główną atrakcję miasta, udostępnioną dla zwiedzających.

Czechy słyną również z malowniczych miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Karlowe Wary. Można napić się tam leczniczej wody i odwiedzić Muzeum Jana Bechera.

W trakcie pobytu warto skosztować czeskiego wina. Wystarczy pojechać na Morawy, czy Mikulov, gdzie winiarze oferują zwiedzanie winnic połączone z degustacją win.