Jedną z ciekawszych opcji dla wielbicieli spontanicznego zwiedzania zagranicą jest wycieczka objazdowa po Chorwacji, z wyjazdem autokarem z Polski. Zdecydowanie zaletą wyboru takiego wypadu jest brak pośpiechu i nerwowego oczekiwania na to, kiedy w końcu będziemy na miejscu. Wyjazd autokarem do Chorwacji na pewno sam w sobie będzie sporą atrakcją, a licznie mijane kraje, wspaniałe widoki i zwiedzane miasteczka pozwolą prawdziwie się zrelaksować.

Wycieczka do Chorwacji zaczyna się już pierwszego dnia, a cała trasa nie jest pokonywana naraz, ale ma postoje np. w Słowenii, wraz z noclegiem w hotelu. W samej Chorwacji jedną z licznie odwiedzanych miejscowości jest Pula, miasto portowe nad Morzem Adriatyckim, gdzie znajdują się pozostałości rzymskiego amfiteatru czy antycznego Łuku Triumfalnego Sergiusza albo Bramy Herkulesa. Stamtąd dodatkowo może zaplanować wycieczkę morską na wyspy Brijuni, gdzie zachowane są tradycyjne, rybackie wsie nadmorskie. W Chorwacji często odwiedzana jest również piękna Dalmacja Północna, z Parkiem Narodowym Kornati oraz głównym miastem regionu, Zadarem, gdzie warto obejrzeć choćby romańską katedrę św. Anastazji czy spędzić czas na jednym z najpiękniejszych, chorwackich wybrzeży. Wycieczki autokarem zahaczają zwykle o Zagrzeb, stolicę Chorwacji. Nie brak tutaj pięknych zabytków, choćby takich jak Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warta uwagi jest również cała zabudowa starego miasta.

Jeśli chcemy dojechać autokarem do konkretnego miejsca w Chorwacji, najczęściej wybieraną opcją jest choćby Rijeka, która ze względu na bliskość Włoch, objęta jest dość korzystnymi finansowo przewozami. Rijeka jest miastem portowym, dlatego wiele atrakcji zamek Trsat, leżący na wzniesieniu nad miastem, gdzie dojechać można lokalnymi środkami transportu. Jest to również miasto licznych kościołów, które leżą niedaleko zamku, nad wzgórzu Trsat – można dojechać bezpośrednio do nich albo do schodów o tej samej nazwie, które same w sobie już są atrakcją.

Z samej Rijeki warto zarezerwować sobie miejsce w autokarze bądź podczas specjalnej wycieczki autokarowej do okolicznych chorwackich miejscowości, m.in. Kraljevicy, gdzie fani marynarki wojennej będą zachwyceni zwiedzaniem starej, obecnie już tylko częściowo czynnej stoczni. Jeśli planujemy nieco dalszy wypad, ciekawym miejscem jest Moscenicka Draga – podróż autokarowa w tę okolicę przebiega chorwackim wybrzeżem, co dodatkowo dodaje jej uroku. Skorzystają fani odpoczynku i kąpieli słonecznych – tutejsza plaża jest bardzo długa i świetnie nadaje się na całodzienny wypoczynek. Nieopodal leży wioska Moscenice, której wygląd jest zachowany z czasów wcześniejszych – centrum otoczone zostało murami obronnymi, zaś wiodą do niego kamienne schody. Te wszystkie zabytki i atrakcje sprawiają, że wyjazd autokarem do Chorwacji będzie dla nas niezwykłym, wakacyjnym  doświadczeniem i wspomnieniem na lata.