Malownicze zakątki, przesiąknięte zabytkami miasta oraz szerokie piaszczyste plaże… Bułgaria stanowi jeden z najpopularniejszych i zarazem najtańszych kierunków na pełen wrażeń urlop. Oprócz atrakcyjnych ofert połączeń lotniczych na rynku pojawia się także wiele interesujących wycieczek autokarowych.

Autobusowa wyprawa do Bułgarii to doskonała opcja dla osób, które w trakcie podróży pragną podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz mijanych na trasie państw. Wycieczki autokarowe do Bułgarii zapewnia większość polskich biur podróży, jednak turyści, którzy preferują samodzielną organizację wyjazdu również znajdą na rynku wiele dogodnych połączeń autobusowych. Ich trasa przebiega zazwyczaj przez Czechy i Słowację (lub wyłącznie Słowację), Węgry, Rumunię bądź też Serbię.

Bułgaria położona jest na Bałkanach, w południowo wschodniej Europie i posiada dostęp do Morza Czarnego. Większa część państwa znajduje się w stresie klimatu umiarkowanego kontynentalnego, zaś nad Morzem Czarnym panuje klimat podzwrotnikowy, wilgotniejszy niż w głębi kraju.

Wybierając się na wakacje autokarem do Bułgarii, warto zawitać do jej stolicy – Sofii. Miasto zachwyca przede wszystkim zabytkową Cerkwią Bojańską, która uzyskała wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje także kościół św. Zofii oraz Rotunda św. Jerzego z freskami z IX/X w. (również wpisana na listę UNESCO). Do najważniejszych atrakcji  stolicy zalicza się ponadto: katedrę Aleksandra Newskiego, Główną Halę Targową oraz Narodową Galerię Sztuki Zagranicznej.

Jednym z najpiękniejszych miast Bułgarii jest też pełna zabytków Warna. Zwiedzając, warto m.in. udać się do Katedralnej Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy, zobaczyć mauzoleum Władysława III Warneńczyka, cerkiew św. Atanasa oraz ruiny term rzymskich.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także, figurujący na liście UNESCO Nesebyr. Miasto słynie z przepięknych starych cerkwi, wśród których na wyróżnienie zasługują: cerkiew św. Jana Chrzciciela z XI w., cerkiew Bogurodzicy z XIX stulecia oraz cerkiew Chrystusa Pantokatora z XIII w., wzniesiona z białego kamienia i czerwonej cegły.

Przebywając w Bułgarii, warto również wybrać się na interesujące wycieczki objazdowe organizowane przez biura podróży. Jedną z takich wypraw może być podróż do Bałcziku i na półwysep Kaliakra. Osoby poszukujące ekstremalnych doznań zastrzyku adrenaliny doznają zaś podczas Jeep Safari, którego trasa wiedzie przez położone nad morzem kurorty i obejmuje także zwiedzenie klasztoru św. Konstantyna i Heleny oraz wizytę w jaskini Learnika.

30 km na wschód od Warny znajduje się niezwykły rezerwat przyrodniczy Kamienny Las, gdzie na piaszczystej wydmie znajdują się setki wysokich kamiennych kolumn. Jest to geologiczne dzieło natury, które stanowi jedną z największych atrakcji Bułgarii. Miłośnicy przyrody koniecznie powinni się też wybrać do Parku Narodowego Ropotamo, który warto zwiedzić płynąc turystyczną łodzią. Z jej pokładu dostrzec można m.in.  kormorany, żurawie oraz żółwie.

Osoby preferujące bierny wypoczynek na plaży koniecznie powinny zaś zawitać do bułgarskiego kurortu Złote Piaski lub Słoneczny Brzeg, gdzie na turystów czekają szerokie, ciągnące się kilometrami plaże o mieniącym się w blasku słońca piasku. Najpiękniejsze zlokalizowane są także w Burgas i Bałcziku.