Apulia to nadmorskie miejsce, która zachęca turystów swoją niepowtarzalną gościnnością, a także przepięknymi lazurowymi krajobrazami. Położony we Włoszech region prezentuje pełną panoramę egzotycznych gatunków roślin, a także zwierząt. Wszyscy turyści, którzy pragną udać się w niezapomnianą podróż autokarem po włoskich „zakamarkach”, z całą pewnością powinni odwiedzić to klimatyczne miejsce, jakim jest region Apulia.

Atrakcje, ciekawostki Apulii

Warto wiedzieć, iż Apulia to region, w skład którego wchodzi, aż sześć prowincji. Z tego względu warto wybrać się w podróż po Apulii autokarem. Wycieczka objazdowa umożliwi zwiedzenie apulskich prowincji, jak: prowincji Bari, prowincji Tarent, prowincji Brindisi, prowincji Foggia, prowincji Barletta-Andria-Trani i prowincji Lecce.

Malowniczy włoski region innymi słowy określany jest krainą starożytnej Italii. Istotnym elementem jest fakt, iż Apulia znajduje się w południowo-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego. Sąsiaduje bezpośrednio z wybrzeżami lazurowego Morza Adriatyckiego. Niegdyś centrum kultury i rozrywki tamtego miejsca, stanowiło malownicze miasto, nazywane doryckim Tarentem.

Miłośników historii, z całą pewnością zainteresuje fakt, że Apulia była obszarem kolonizowanym przez starożytnych Greków. Kraina starożytnej Italii, wraz z Bruttium, Kalabrią i Lukanią, w starożytności, składa się na tzw. „Wielką Grecję”. Miało to miejsce, aż do końca epoki średniowiecznej. Apulia jest zatem niezwykle oryginalnym miejscem kulturowym, ze względu na silne oddziaływania tradycji helladysjkiej. Ówcześni mieszkańcy byli zatem określani mianem „Italogreków”.

Decydując się na spędzenie wakacji w tych malowniczych włoskich rejonach, można liczyć na pełną paletę kulturową, a także szereg różnorodnych atrakcji tamtejszych zabytków architektonicznych. Okres greckiej kolonizacji regionu, bezpośrednio wpłynął na meandrowanie się dwóch rodzajów kultur – italskiej, a także greckiej. Z  tego względu zwolennicy greckich, jak też włoskich wzorców będą mieli okazję cieszyć się zarówno jedną, jak i drugą kulturą w jednym miejscu.

Apulia – dla aktywnych i leniwych

Apulia to jednak miejsce, które obecnie ma wiele do zaoferowania miłośnikom sportów wodnych. Rozbudowane wybrzeża, a przede wszystkim gorące wody Morza Adriatyckiego umożliwiają niezapomniane w przeżycia nurkowanie, a także pływanie pośród wielobarwnych raf koralowych, a także żyjących w naturalnym środowisku żółwi morskich, czy innego typu egzotycznych zwierząt.

Miłośnicy podwodnych wojaży, z całą pewnością znajdą dla siebie idealne miejsce do nurkowania. Warto wspomnieć, iż Apulia może poszczycić się najdłuższą linią brzegową pośród włoskich regionów. Liczy ona, aż siedemset osiemdziesiąt cztery kilometry. Bogactwo flory i fauny zadowoli nawet najbardziej wytrawnych znawców nadmorskiego klimatu.

Zwolennicy leniwego wypoczynku, będą mogli w spokoju oddać się bardziej statecznym rozrywkom, a jednocześnie nabiorą złotej opalenizny, ze względu na wysoki stopień nasłonecznienia tamtejszych terenów. Polecamy również skosztowanie regionalnych potraw. Świeżo wypieczona pizza, z naturalnymi dodatkami to nie tylko apetyczna ilustracja z książki kucharskiej, ale gwarantowana przyjemność.