Wyjazd autokarem do Albanii jest jedną z najtańszych opcji dostania się do tego niewielkiego państwa. Czasami jest to wyjazd łączony z innymi państwami, np. leżącymi niedaleko Grecją, Chorwacją czy Macedonią. Jeśli zdecydujemy się na przesiadanie blisko granicy Albanii i Macedonii, dobrze jest wybrać się na krótką, autokarową podróż nad piękne Jezioro Ochrydzkie. Poza sezonem wakacyjnym niezbędne jest łączenie transportu z przesiadkami bądź dotarcie do miejscowości Vlora, gdzie autokary kursują prawie cały rok z uwagi na turystyczny charakter tego miejsca. Tutaj tez warto rozpocząć swoją przygodę z Albanią.

Miejscowość Vlora jest dość dużym miastem, największym w swoim obwodzie, dodatkowo usytuowanym nad brzegiem morskim, co sprzyja odpoczynkowi na plażach w promieniach słońca. Znajdują się w jej okolicy dwa miejsca, które stanowczo warto zobaczyć będąc autokarem w Albanii. Pierwsze z nich to Zamek Kanina, oddalony o 6 km od Vlory – dostać się tutaj można autokarem samodzielnie albo w ramach wycieczki. Zamek ten zbudowany został jeszcze w starożytności, dziś jednak są tutaj głównie pozostałości po jego świetności, m.in. ciągnącymi się na kilometr murami obronnymi. Sam zamek leży na szczycie wzgórza, skąd roztacza się piękny widok na Vlorę oraz morze. Druga z wycieczek zorganizowanych z tej miejscowości powinna dowieźć nas do długiego na 270 metrów mostu drewnianego, skąd udamy się na niewielką albańską wyspę Zvernec. Na niej znajduje się zbudowany jeszcze w XIII wieku monastyr bizantyjski o tej samej nazwie. Zabytek jest bardzo dobrze zachowany.

Inną, wartą uwagi miejscowością, do której dotrzeć można za pomocą autokaru jest Kruja, leżąca tym razem w środkowej Albanii. Pierwsze miasto powstało tu około III wieku p.n.e., jeszcze pod inną nazwą i nieco niżej niż obecna miejscowość, z początkami datowanymi na IX wiek. Szczególnie warte uwagi są pozostałości po dawnych zabudowaniach, w tym mury obronne wokół zamku miejskiego, obecnie mieszczącego Muzeum Skanderbega. Z zamku rozciąga się piękny widok bezpośrednio na leżące tuż obok, nowocześniejsze albańskie miasto.

Za pomocą autokaru niezwykle łatwo jest się też dostać do stolicy Albanii, Tirany, która nie powinna być pominięta podczas wycieczki ze względu na swoją bogatą historię. Jest to miasto założone przez Sulejmana Paszę Bargijniego w XVII wieku, gdzie zauważymy znany akcent, mianowicie – pomnik Fryderyka Chopina. Wartym uwagi zabytkiem w samej Tiranie jest meczet Ethem Beya z początków XIX wieku, dziś uważany za symbol miasta.

Jest wiele ciekawych miejsc, które możemy zobaczyć w  tym kraju pełnym kontrastów. Bez problemu możemy przeżyć tam swoją przygodę życia, wybierając się do Albanii właśnie autokarem!